lipno 1 20150723 1077819675Tábor proběhl v termínu 4. – 18.7.2014 se základnou na parcele Chemoprojektu Praha v polesí Plánička u Dolní Vltavice. V období od 27.6. proběhla výstavba tábora několika staršími dětmi pod vedením 4 vedoucích

(zprovoznění studny, příprava dřeva, stavění stanů, příprava umýváren, sekání trávy a kopřiv, hrabání sena, mytí kuchyňského nádobí, výstavba přístřešku za kuchyní pro uložení hrnců, příprava celotáborové etapové hry atd.).

CETEH na téma „Policejní akademie“ byla inspirována pátráním po indiciích a svědcích trestného činu. V jednotlivých etapách si děti vyzkoušeli svoje dovednosti (hledání indicií vraždy, rekonstrukce příběhu podle nalezených indicií, stavba přístřešku jako příprava úkrytu pro ochranu svědků, rozdělání ohně, uvaření jídla jako předpoklad přežití v utajení, přeprava na lodích při pátrání atd.), a dále uplatnili v několika dovednostních soutěžích svoji šikovnost a um.

Mimo etapovou hru absolvovali účastníci krátký závod v orientačním běhu, plavecký maratón, turnaje v brännballu a stolním tenisu, výlet do Frymburka a Dolní Vltavice, několik táboráků.

Účastníci tábora byly rozděleni do 4 oddílů po dvou lodích, toto rozdělení se osvědčilo i vzhledem ke střídání oddílů ve službě v průběhu tábora. Na základně byly používány k vodáckému výcviku převážně pramice. Dále proběhl základní tábornický výcvik a výuka jízdy na kanoích hlavně pro nováčky jako příprava putování  – sjezdu Vltavy.

Putování se uskutečnilo ve dvou skupinách kanoí pro větší a zkušenější táborníky. Po přesunu autobusem na hráz Lipenské přehrady resp. do Vyššího Brodu  odjela první skupinka v poledne do Rožmberka. Druhá větší skupina si prohlédla Lipenskou přehradu a kolem řečiště Vltavy došla nejprve do Loučovic a po té kolem Čertových proudů a vyrovnávací nádrže Lipno II do Vyššího Brodu. Odtud po kanoích v podvečer následoval sjezd Vltavy do Rožmberku, kde první skupinka již připravila večeři.Po přenocování druhý den všichni odjeli do Českého Krumlova (nocleh) a další den přes Zlatou Korunu a Dívčí kámen do Boršova. Odtud vlakem do Černé v Pošumaví a pěšky do tábora. Vzhledem k dostatečně silným posádkám letos všechny lodě dojely až do Boršova. K velkému suchu z Lipenské přehrady vypouštěli pouze 6 m3/s a tak řeka zejména v dolní peřejnaté části naskytovala zcela jiné pasáže než při obvyklém průtoku.

Nejmenší děti, pro které by byl sjezd Vltavy ještě velmi fyzicky namáhavý, získaly v táboře možnost si vyzkoušet řadu aktivit, ke kterým se za přítomnosti starších táborníků nemohli vůbec dostat. Nejoblíbenější byla jízda na kajaku a cvičné stavění stanů uprostřed tábora s možností dvoudenního přespání spolu se čtyřmi kamarády.

Foto z tábora je již na našem webu (http://skvelkaohrada.cz/) ve fotogalerii a bude postupně doplňováno ze zdrojů účastníků tábora

JaroslavCivín

Hlavní vedoucí tábora Lipno 2015