vychazka 1 20181030 1171971638V úterý 16. 10. se žáci 5. tříd vydali na vlastivědnou vycházku za poznáním staré Prahy. Ve skupinkách a s pracovními listy v rukách vyhledávali odpovědi na otázky k jednotlivým místům. Naše cesta začala u Prašné brány, vstupu do staré Prahy. Nejenom, že žáci zjišťovali, proč se jmenuje „Prašná“, ale měli podle určitých znaků identifikovat sochy významných králů na této stavbě. Na další cestě vyhledávali domovní znamení a odhadovali, čím se liší dům U Černé Matky Boží od ostatních staveb a vedli si velmi dobře, i když ještě neznají sloh, ve kterém je dům postaven – kubismus.

U Stavovského divadla pak počítali lampičky a sloupy na divadle a všichni správně určili význam nápisu na průčelí divadla, i když je psán latinsky. Nejdelší zastavení patřilo Staroměstskému náměstí, kde jsme se nejprve podívali na obnovený orloj a dále žáci zjišťovali, který významný Čech zde má sochu, hledali poledník, domovní znamení a sgrafita na okolních domech. Samozřejmě nechyběl i tradiční trdelník, který jsme všichni ochutnali. Celá naše výprava skončila u kašny na Malém rynku, kde jsme všichni zjišťovali, jaké profese jsou zobrazeny na domu U Rotta. Děti si procházku užily a dozvěděly se spoustu zajímavostí o historické Praze. Za to vše moc děkujeme paní učitelce Olšovské, která celou akci připravila a na vycházce nás provázela.

K. Krištofová a žáci 5. A, B