zar 1 20181015 1171250356V úterý 9. 10. 2018 se žáci 5. a 7. tříd vydali na cestu za poznáním života mnichů do zámku ve Žďáru nad Sázavou, který byl původně cisterciáckým klášterem. Nejprve jsme se v Muzeu nové generace seznámili s animovanou výstavbou kláštera, prožili jsme jeden den života mnichů v klášteře, poznávali jsme bylinky, které se tehdy používaly v kuchyni, nahlédli jsme do ručně psané kroniky, zjišťovali jsme, co vše se používalo na výrobu knih. Kaleidoskopem jsme se přesunuli do části věnované baroku, kde jsme se dozvěděli, jak lidé postupně začali poznávat svět kolem sebe. U modelu kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře jsme pak pronikli do magických tajů této stavby postavené geniálním architektem Santinim. Celým muzeem nás ve sluchátkách provázel mnich kláštera, který u každého exponátu odpovídal na všetečné otázky malé holčičky. Poté jsme se vydali po stopách geniálního barokního stavitele Santiniho. Při této prohlídce jsme navštívili barokní kostel na zámku s úžasnými barokními sochami a vstupní sál do sídla opata s nádhernou stropní malbou. Nakonec jsme si vlastnoručně vyrobili sakrální stavbu z krabic a lepenky. Bohužel nám čas neúprosně plynul, takže jsme nestačili navštívit poutní kostel na Zelené hoře, a museli jsme se vydat na cestu do Prahy. Celý výlet stál zato i díky krásnému slunečnému počasí a velmi vstřícným průvodkyním na zámku. Tak snad příště, a na celý den!
Učitelky a žáci 5. B a 7. A, B