Aktuality

muzeum 1 20180321 1867730323V úterý 20.3. navštívila třída 8. A Židovské muzeum v centru Prahy, kde byl pro ně připraven program "Hanin kufřík". Dozvěděli jsme se poutavý a velmi smutný příběh židovské dívky Hany, která ve 13 letech zahynula ve vyhlazovacím táboře v Osvětimi. Ale nejen to, pořádně jsme si ujasnili, co je to holocaust, co byly Norimberské zákony, kdo to byli nacisté a jaké zlo páchali.

Po velmi zajímavé přednášce dostaly děti za úkol samy pátrat po osudu dalších 4 židovských dětí. Zřejmě největším zážitkem bylo osobní setkání s paní Růženou Blechovou, pamětnicí, která prožila dva roky v koncentračním táboře v Terezíně. Neméně dojemná a poučná, ale zároveň velice smutná byla návštěva Pinkasovy synagogy, na jejíchž vnitřních stěnách je seznam všech obětí holocaustu z Čech a Moravy. Bylo jich na 80 000...
Myslím, že nikdo z žáků na včerejší den jen tak nezapomene.

Alena Buljatová