prevence 1 20171110 1428314727Problém šikany nám není lhostejný. Domníváme, že v současné společnosti je šikana rozšířeným jevem a je důležité se o ní bavit. Ve dvou dnech měly děti prvního stupně naší školy možnost stát se při divadelním představení přímo ve třídě součástí tří modelových situací.

Žáci se zapojili do děje a po odehrání každé situace si s lektorkami promluvili o tom, co právě viděli a jak se u toho cítili. Některé děti měly možnost zahrát si samotnou oběť šikany či přihlížejícího šikaně, který jde pro radu za paní učitelkou. Pro vytvoření intimní uvolněné atmosféry, ve které se děti cítily v rámci svého kolektivu bezpečně a nestyděly se před sebou, bylo důležité, že představení probíhalo v kolektivu jedné třídy. Program byl veden interaktivně, žákům ukázal drsnou realitu šikany a vedl je k uvědomění si závažnosti takového chování. Zároveň na konkrétním příběhu představil možnosti řešení a doufáme, že děti podpořil v aktivní ochraně sebe a svých spolužáků. Za všechny zúčastněné kolegyně a děti bych ráda poděkovala účinkujícím ze "Spolku 2012".

Monika Linhartová