Občané ČR většinou plní povinnou školní docházku denním prezenčním vzděláváním v zahraniční škole zřízené podle práva státu žákova pobytu. Řada z nich se také vzdělává v českém jazyce formou odpolední nebo sobotní výuky v českých školách - tzv. poskytovatelé vzdělávání v zahraničí. Některé z nich mají podepsané s MŠMT ujednání o poskytování vzdělávání občanům České republiky v období plnění povinné školní docházky. Umožňují svým žákům absolvovat vzdělávání, na jehož základě obdrží za pololetí nebo školní rok osvědčení. Po předložení osvědčení společně s vysvědčením ze zahraniční školy, kde žák plní povinnou školní docházku, obdrží žák v kmenové škole v ČR české vysvědčení, aniž by musel vykonávat zkoušky. Získání osvědčení mu také umožní zařazení do odpovídajícího ročníku při případném návratu zpět do ČR. MŠMT informuje o poskytovatelích vzdělávání v zahraničí, s nimiž je uzavřeno ujednání, na svých webových stránkách.