K sedmistému výročí narození Karla IV. se vydali žáci 4. A, 7.A a několik páťáků a deváťáků na interaktivní prohlídku gotického hradu Strahov. Tam je Karel IV. OČEKÁVAL v doprovodu svého věrného rádce Buška z Velhartic.

V hudebním sále jsme zastihli jeho první ženu Blanku z Valois, která se věnovala tanci a hudbě a znala všechny zvyklosti života bohatých pánů na hradě. Nahlédli jsme do plánů gotického stavaře Petra Parléře, odhalili s ním tajemství Karlova mostu a zkusili zvednou základní kámen katedrály svatého Víta. Viděli jsme králova dvorního malíře mistra Theodorika, kterak maluje slavný obraz svatého Jeronýma. V kapli nás přivítal důvěrník Karla IV. arcibiskup Arnošt z Pardubic. Výlet se podařil a žáci se dověděli mnoho nových informací.

Andrea Kudličková, Tomáš Bjaček